Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

2013-01-29 1131
Art. czytany: 4777 razy

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Sprawę załatwia

Wydział Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami, pokój nr 21 (II piętro), tel. 87 307 03 04.

Dokumenty od wnioskodawcy
1. Osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności - dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami.

2. W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie.
W takim przypadku przepis art. 199 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio.


Forma załatwienia sprawy
1. Przygotowanie wydruków elektronicznych z ewidencji gruntów i księgi wieczystej
2. Zlecenie wykonania operatu szacunkowego nieruchomości gruntowej rzeczoznawcy majątkowemu.
3. Przesłanie wykonanego operatu szacunkowego do wnioskodawcy.
4. Wniosek użytkownika wieczystego o zastosowanie bonifikaty w przypadku nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe z deklaracją formy zapłaty.
5. Decyzja Burmistrza.
6. Decyzję ostateczną należy ujawnić w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych.


Termin załatwienia sprawy
Zgodnie z przepisami kpa oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Opłaty
10,00 zł opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej
Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest zobowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłatę można na wniosek użytkownika wieczystego rozłożyć na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat chyba, że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Wierzytelność z tytułu opłaty rozłożonej na raty, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem.
Opłatą sądową za wpis prawa własności w księdze wieczystej, w przypadku rozłożenia wierzytelności na raty również za wpis hipoteki, ponosi użytkownik wieczysty.

Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własność nieruchomości.
2. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
3. Uchwała Nr ORN.0007.103.2011 z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ustalenia zasad wnoszenia tej opłaty oraz stawek oprocentowania.
4. Uchwała Nr ORN.0007.130.2019 z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie warunków udzielania i wysokości stawek procentowych bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.