'Mamo, tato, chcę do szkoły!!!'

2009-01-08 1021
Art. czytany: 2436 razy

Na dobry początek

We wrześniu 2008r. przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez Fundację im. Jana Kantego Steczkowskiego „Na dobry początek”. Celem konkursu było wspieranie inicjatyw kierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym zamieszkujących miejscowości do 20 tyś. mieszkańców.
Do konkursu napłynęło aż 446 wniosków. Komisja Konkursowa wybrała 17 projektów, które otrzymały dofinansowanie. Wśród nich znalazł sie projekt naszej szkoły „Mamo, tato, chcę do szkoły” dofinansowany w kwocie dziewięciu tyś. zł.
Projekt realizowany będzie w oddziale zerowym i w swoim założeniu obejmie pracę nad całością osobowości dziecka z uwzględnieniem kształtowania sfery psychicznej, duchowej i fizycznej.
Celem ogólnym programu jest wspieranie i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci pięcio i sześcioletnich pochodzących z rodzin ubogich, a także czynne włączenie w proces dydaktyczno – wychowawczy rodziców.
Program składa się z 3 powiązanych ze sobą modułów
1/ Moduł edukacyjny:
zawiera działania związane z rozwijaniem wiedzy i umiejętności poznawczych. W jego realizacji będą wykorzystane różnorodne metody i formy pracy z dzieckiem z uwzględnieniem działań w zespole i z jednostką. Nasilona będzie praca indywidualna i w małych zespołach. Wdrażany program pozwoli wykorzystać wrodzone umiejętności każdego dziecka, jego wiedzę i możliwości. Wymaga różnorodności stosowanych pomocy dydaktycznych, stworzenia kącików czytelniczych sprzyjających wyzwalaniu aktywności dzieci.

Ważnym elementem realizacji programu będzie korelacja zagadnień elementarnej nauki czytania metodą fonetyczno – literowo – barwną B. Rocławskiego z innymi treściami i zagadnieniami wpływającymi na wszechstronny rozwój dziecka, tz. z zajęciami ruchowymi i manualnymi.. Bardzo ważnym elementem programu będą zajęcia ruchowe.

2/ Moduł artystyczny:
zawierający działania rozwijające zainteresowania , prezentowanie zdolności przez dzieci (inne przedszkola, teatr w Ełku, kino, Dom Kultury o Olecku, ).
Jego realizacja da dzieciom możliwość ukazania swoich umiejętności, zdolności i talentów. Podczas występów każdy przedszkolak będzie miał okazję do zaprezentowania swoich mocnych stron, co w znacznym stopniu podniesie jego poczucie własnej wartości. Jest o tyle ważne, że dziecko zawsze znajdzie dla siebie taki obszar działania, w którym czuje się mocne, pewne i w dodatku zyska aplauz gości.
Dzieci będą również brały aktywny udział w konkursach plastycznych i muzycznych organizowanych przez różne instytucje.

3/ Moduł dla rodziców:
zawiera działania skierowane do rodziców, będą to zajęcia otwarte ze szczególnym zwróceniem uwagi na indywidualizację pracy dziecka, cykl warsztatów prowadzonych przez psychologa i pedagoga.
Niezbędnym warunkiem pomyślnej realizacji zadań programu będzie aktywizowanie do współpracy rodziców i środowisko najbliższe dziecku.
W programie przewidujemy cykl seminariów i warsztatów dla rodziców na temat intelektualnego i emocjonalnego rozwoju dziecka, praktyczne wskazówki i metody pracy dotyczące:
o starania o zapewnienie warunków prawidłowego rozwoju człowieka,
o inicjowanie poczynań pedagogicznych rodziców,
o oddziaływanie na postawy rodzicielskie,
o podnoszenie kultury pedagogicznej i poszerzanie wiedzy rodziców o rozwoju i wychowaniu w okresie dzieciństwa,
o pomoc rodziców w ulepszaniu pracy szkoły.


Projekt będzie realizowany w okresie 5 stycznia - 5 czerwca 2009r.