67. Komisja Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji - 25.02.2015 (wniosek)

2015-03-05 0948
Art. czytany: 1204 razy

1) W pracach komisji konkursowej winien brać udział ekspert lub specjalista w danej dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których dotyczy konkurs. Nie chodzi o zatrudnianie za wynagrodzeniem osób z zewnątrz, ale zaangażowanie wolontaryjne przedstawicieli organizacji pozarządowych lub innych osób związanych z określoną dziedziną;
2) Zmienić (zwiększyć) wagę punktową poszczególnych kryteriów formularza oceny merytorycznej oferty. Dotyczy to następujących kryteriów:
- „Ocena kwalifikacji osób realizujących projekt”,
- „Jakie ma doświadczenie wnioskodawca w realizacji tego typu projektów”,
- „Ocena osiągnięć na podstawie wykazu realizowanych i poprawnie rozliczonych
zadań publicznych w okresie ostatnich 3 lat”.
Jednocześnie komisja wnosi o zmniejszenie wagi punktów kryteriów:
- „Ocena zawartości merytorycznej zadania”,
- „Ocena kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania” oraz o przeredagowanie kryterium „Ocena udziału środków finansowych własnych lub pochodzących z innych źródeł finansowania na realizację zadania publicznego”, gdyż zapis jest błędnie interpretowany. Komisja wnosi o powyższe zmiany, gdyż uważa, że obecnie jest za duża uznaniowość osób oceniających.
3) Wypracować jednakowy lub bardziej czytelny schemat, według którego będzie obniżana kwota dotacji jeśli zabraknie środków na realizację danego zadania.
Stowarzyszenia powinny wiedzieć, według jakich zasad następuje obniżenie przyznanej kwoty w stosunku do wnioskowanej.
4) Wykazanie pełnej informacji w ogłoszeniu o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert, czyli danych, kto i jaką ofertę złożył, o jaką kwotę dotacji wnioskował i jaką otrzymał, na ile punktów została oceniona oferta.
5) Przyśpieszyć rozpoczęcie procedury konkursowej. Przepisy prawa pozwalają ogłosić konkursy na podstawie prowizorium budżetowego.
6) Pula środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe nie powinna być zmniejszana o kwotę na wkład własny dla stowarzyszeń. Komisja prosi, aby wygospodarować w budżecie pieniądze na wkład własny w ramach innych środków.
7) Zmniejszyć do minimum ilość wymaganych załączników do oferty, o ile nie są one obligatoryjnie wymagane ustawą.
8) Wnosi, aby otwarte konkursy ofert na realizację zadania publicznego były spójne ze Strategią Upowszechniania Kultury Fizycznej w Gminie Olecko na lata 2014-2020.
9) W ramach naboru ofert ustanowić termin dla organizacji pozarządowych na usunięcie błędów formalnych w ofertach.