Protokół z konsultacji projektu programu współpracy Gminy Olecko z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok.

2011-10-14 1323
Art. czytany: 3191 razy

Spotkanie konsultacyjne zakończono


Olecko, 14 października 2011r.
ORN.523.12.2011



Protokół z konsultacji projektu programu współpracy Gminy Olecko z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok.

Konsultacje projektu programu współpracy Gminy Olecko z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok odbyły się 13 października 2011r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku (Plac Wolności 3) w godz. 13.00-15.00.Konsultacje miały formę bezpośredniego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 03.96.876 z późn.zm.).
Wydziałem odpowiedzialnym za przeprowadzenie konsultacji był Wydział Organizacyjny i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Olecku.
Informacja o terminie i przedmiocie konsultacji została zamieszczona na miejskiej stronie internetowej w zakładce organizacje pozarządowe, w Biuletynie Informacji Publicznej- w zakładce organizacje pozarządowe, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Olecku. Dodatkowo zastosowano formę listownych zaproszeń do przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 03.96.876 z późn.zm.).

Osobą prowadzącą spotkanie konsultacyjne była Alicja Mieszuk-inspektor w Wydziale Organizacyjnym i Nadzoru

Zostały przez nią przedstawione:

Postawy prawne związane z konsultacjami projektu programu współpracy:, tj.

1) Art. 5a ust 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 03.96.873 z późn.zm.)

2) Uchwała Nr ORN.0007.31.2011 Rady Miejskiej z 25 marca 2011r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust3 ustawy z dn. 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

3) Zarządzenie nr ORN.0050.148.2011r. Burmistrza Olecka z dnia 3 października 2011r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu programu współpracy gminy Olecko z organizacjami pozarządowymi na 2012r.

Następnie przedstawiony został sposób tworzenia programu,opisany w paragrafie 11 konsultowanego projektu uchwały, tj. :

1. Prace nad przygotowaniem Programu zostały zainicjowane i przeprowadzone przez Wydział Organizacyjny i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Olecku.
2. Przygotowanie Programu objęło realizację następujących działań:
1) przygotowanie przez właściwe merytorycznie komórki organizacyjne urzędu oraz jednostki organizacyjne informacji na temat priorytetów w realizacji działań publicznych na 2012r.;
2) opracowanie projektu Programu przez Wydział Organizacyjny i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Olecku;
3) rozpatrzenie opinii i uwag złożonych przez wydziały merytoryczne i jednostki organizacyjne;
4) skierowanie projektu Programu do konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego ;
5) rozpatrzenie uwag i opinii złożonych przez organizacje pozarządowe podczas konsultacji;
6) przedłożenie Radzie Miejskiej projektu uchwały.
3. Po uchwaleniu przez Radę Miejską w Olecku Programu, zostanie on umieszczony na stronie internetowej Urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kolejnym krokiem było przedstawienie elementów, które zgodnie z ustawą powinien zawierać program współpracy, tj.:

1.Cel główny i cele szczegółowe
2.Zasady współpracy
3.Zakres przedmiotowy
4.Formy współpracy.
5.Priorytetowe zadania publiczne
6.Okres realizacji programu
7.Sposób realizacji programu
8. Wysokość środków p[przeznaczonych na realizację programu
9.Sposób oceny realizacji programu
10.Informację o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji.
11.Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.

Projekt współpracy zawiera powyższe punkty w formie poszerzonej i szczegółowo opisanej. W trakcie roku 2011 do Rady Miejskiej w Olecku za pośrednictwem Burmistrza Olecka nie wpłynęły żadne uwagi co do konieczności zmian w zapisach uchwały w związku z tym zaproponowane zmiany wynikają ze zmiany prawa i rozeznania lokalnych potrzeb przez wydziały Urzędu Miejskiego w Olecku i jednostki organizacyjne gminy Olecko.

W kolejnym punkcie wystąpienia przedstawiono różnice w stosunku do programu współpracy w 2011. Głównie zmiany dotyczą zapisów priorytetów w realizacji zadań publicznych na 2012r ( brak zadania z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego poprzez zabezpieczenie wypoczynku nad i na wodzie w sezonie letnim; zmiana zapisu zadania z zakresu opieki społecznej na zadanie z zakresu wpierania rodziny i systemu pieczy zastępczej poprzez prowadzenie i zapewnienie miejsc w placówkach wsparcia dziennego- świetlice; poszerzono zadanie z zakresu ochrony zdrowia dopisując nowe tj. zagospodarowanie czasu wolnego osób starszych poprzez organizację kół zainteresowań dla seniorów ( zadanie dopisane na wniosek jednego z lokalnych stowarzyszeń).
Zmieniono brzmienie zapisu zadania z zakresu turystyki, kultury i sportu. W tym ostatnim usunięto zadanie związane z organizacją imprez, zawodów i rozgrywek sportowych.
Reasumując w projekcie programu współpracy w paragrafie 6 zaproponowano następujące priorytetowe zadania Gminy Olecko w 2012r. :

1) w zakresie ochrony zdrowia :
– organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizację wypoczynku letniego z elementami profilaktycznymi w formie półkolonii, kolonii, obozów;
- zagospodarowanie czasu wolnego osób starszych poprzez organizację kół zainteresowań dla seniorów.
2) w zakresie upowszechniania turystyki- organizacja w Olecku imprez promujących turystykę rodzinną;
3) w zakresie wpierania rodziny i systemu pieczy zastępczej poprzez prowadzenie i zapewnienie miejsc
w placówkach wsparcia dziennego- świetlice;
4) w zakresie kultury -wspieranie inicjatyw i twórczych przedsięwzięć w dziedzinach artystycznych i kulturalnych, w szczególności poprzez: organizowanie przeglądów, spektakli, plenerów, warsztatów lub innych form systematycznej edukacji;
5) w zakresie sportu - wspieranie wszechstronnego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego poprzez:
- upowszechnienie sportu i rekreacji wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczących się w klasach I-III szkół podstawowych,
- szkolenie sportowe w różnych dyscyplinach sportowych, w tym udział w rywalizacji sportowej.

W trakcie spotkania głos zabrał Andrzej Wojczulewicz-Prezes Fundacji Rozwoju Ziemi Oleckiej w Olecku. Poinformował zebranych o prowadzonym od roku przez fundację projekcie, którego celem jest wsparcie III sektora. Od kilkunastu miesięcy prowadzone jest Centrum Organizacji Pozarządowych (COP) , w ramach którego świadczone są bezpłatnie: doradztwo prawne, księgowe, eksperckie, szkolenia i warsztaty. Ponadto stowarzyszenia mogą korzystać z bazy lokalowej i sprzętowej Fundacji. Wspomniał o problemach związanych z wdrażaniem projektu-szczególnie zapewnieniem frekwencji na szkoleniach. Poprosił o wsparcie osób pracujących w stowarzyszeniach poprzez umożliwienie im udziału w ofercie COP-u.
Wspomniał o możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na potrzeby i na rzecz wielu jednostek dzięki organizacjom pozarządowym.
Wspomniał, że w przyszłych latach będzie wnioskował o wsparcie przez samorządy funkcjonowania COP-u w Olecku.
Pani Emilia Urbanowicz –prezes stowarzyszenia Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza podała przykład na uzupełniające się działania stowarzyszenia i jednostki, której jest dyrektorem tj. Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Jaśkach. Dzięki stowarzyszeniu i możliwościom finansowym jakie stwarza zakład, który był deficytowy obecnie przynosi dochód. Stowarzyszenia prowadzi Dom Pomocy Społecznej na piętrze Zakładu uczestnicząc w kosztach utrzymania budynku. Ponadto kupuje usługi żywieniowe od Zakładu. Dzięki stowarzyszeniu zorganizowana jest opieka nad osobami starszymi. Kilkanaście osób znalazło pracę. Jak widać współpraca daje wymierne efekty. Dyrektorzy jednostek powinni być zainteresowani nawiązaniem współpracy ze stowarzyszeniami.
Uwagi i opinie dotyczące projektu programu zgłoszone w toku dyskusji:

Pani Regina Jakubowska wnioskowała o poszerzenie zapisu uszczegółowiającego zadanie z zakresu sportu.

Zapis związany z realizacją zadania poprzez upowszechnienie sportu i rekreacji wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczących się w klasach I-III szkół podstawowych jest zbyt zawężony. W praktyce oferty mogą dotyczyć dzieci w ograniczonym przedziale wiekowym .Zauważyła,że potrzeba upowszechniania sportu i rekreacji w formie masowej jest równia istotna u dzieci 10-letnich i starszych.

p. Miszczak zauważyła,że dzieci starsze, 10-letenie zaczynają specjalizować się w różnych dyscyplinach sportowych a w projekcie programu współpracy znajduje się zapis dotyczący szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach sportowych, gdzie nie ma określonego limitu wiekowego.

Po dyskusji ustalono,że Burmistrz Olecka oraz radni Rady Miejskiej w Olecku zostaną poinformowani o zgłoszonej opinii.
Na tym spotkanie konsultacyjne projektu programu współpracy Gminy Olecko z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok zakończyło się.


Prot.Alicja Mieszuk