109. Wojciech Leonarczyk - 27.02.2018 r.

2018-03-27 1018
Art. czytany: 830 razy

Oznajmił, że potrzebujemy nowych produktów turystycznych, które nie powielają pomysłów już wdrożonych w innych miastach, a swą atrakcyjnością mogą przyciągnąć nowych turystów jednocześnie edukując mieszkańców i utrwalając naszą tożsamość. Na poprzednich sesjach wnioskował, żeby przy dłuższych wnioskach przedstawiać konspekt, a cały materiał dołączać do protokołu z sesji, przekazywać osobom zainteresowanym. Wniosek dotyczy nowego produktu turystycznego – miejsce pamięci i edukacji. Istota pomysłu to wykorzystanie parku w centrum do budowy „instalacji” o charakterze upamiętniającym dorobek Olecka i powiązaniu z przestrzenią wirtualną. W miejscu dawnego największego rynku Europy leży park z siecią alejek spacerowych. Każda z tych alejek mogłaby być miejscem upamiętnienia i prezentacji jednej z dziedzin przeszłości i współczesności miasta.
Realizacja pomysłu powinna nastąpić w oparciu o zagospodarowanie skwerków i terenów przyległych do alejek poprzez budowę obiektów małej architektury,
wystawienniczych lub pamiątkowych oraz wizualizację narracji jako dopełnienie ekspozycji (m.in. poprzez kody QR). Kluczem do poznawania historii i współczesnego dorobku byłyby zatem upamiętnione zdarzenia, inicjatywy, miejsca i osoby. W dziedzinie kultury swoją alejkę czy skwer mogliby mieć twórcy i ich dzieła: teatry amatorskie, zespoły muzyczne, artyści pochodzący z Olecka i tu tworzący, a także imprezy i festiwale organizowane w Olecku. Przeplatałyby się ekspozycje realne i wirtualne, dostępna byłaby aplikacja na smartfona/tablet i powiązana gra miejska (lub cykl gier). Projekt mógłby być realizowany i rozwijany stopniowo w okresie kilku lat wg uzgodnionego harmonogramu i w zaakceptowanym zakresie. Nad realizacją powinien czuwać zespół merytoryczno-społeczny, realizowane działania i pomysły powinny zyskiwać aprobatę mieszkańców w konsultacjach – pełna treść wniosku w załączeniu.